Belgenin PDF formatına buradan ulaşabilirsiniz.

 

ANKARA ÜNİVERSİTESİ HATIRA ORMANI

Web Uygulaması Yardım Kılavuzu


Ankara Üniversitesi Rektörlüğü

Ocak 2016

Nasıl Kullanılır?

·         Uygulamaya http://orman.ankara.edu.tr üzerinden eriştikten sonra sol taraftaki bölüme isminizin tamamını veya birkaç harfini girerek sorgulama yapabilirsiniz. Eğer aradığınız isim sistem üzerinde kayıtlı ise arama kutucuğunun altındaki listeden seçim yapabilirsiniz.

·         İsim seçildikten sonra arama kutucuğunun altında adınız ve ağacınızın konum bilgisi görüntülenecektir.  Orman alanı düzenlenirken düşey doğrultuda harf – yatay doğrultuda sayı verilerek koordinat sistemi oluşturulmuştur. Aşağıdaki örnekte arama sonucu Ağacın Konumu D 12 olarak gösterilmiştir. Buna göre ağacınız düşeyde “D”, yatayda “12” numaralı sıranın kesiştiği noktada yer alıyor anlamına gelmektedir.

 

·       Arama sonucu ile birlikte ekranın sağ tarafındaki bölümünde ağacın orman alanı içerisindeki konumunu gösteren model üzerinde yeşil renkten kırmızı renge dönen yanıp sönen bir ağaç simgesi görüntülenecektir.

ssshttp://orman.ankara.edu.tr/images/Pine_Tree.png http://orman.ankara.edu.tr/images/Pine_TreeRed.gif

 

·         Ekranın sağ tarafındaki orman modeli üzerinde, farenizin sol tuşunu basılı tutarak sağa sola kaydırabilir veya farenizin yakınlaştırma-uzaklaştırma işine yarayan tekerlek tuşunu kullanarak yakınlaştırma-uzaklaştırma yapabilirsiniz.

·  Yanıp sönen ağaç simgesi üzerine farenizin sol tuşu ile tıkladığınızda üzerinde fotoğrafınızın bulunduğu ağacınızın resmine ulaşabilirsiniz.

 

·         Açılan fotoğrafın üzerinde farenizin sol tuşu ile tıklayarak fotoğrafın daha büyük boyutuna ulaşabilirsiniz.

·         Sayfa üzerindeki Gölbaşı Yerleşke Planı üzerinden orman alanına ait konum ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

·         Ayrıca bir sonraki sayfalarda yer alan konum planı ve yerleşke planı üzerinden ağaç konumlarının ayrıntılarını görebilirsiniz.

Orman Alanı Ağaç Konum Plan

Gölbaşı Yerleşke Planı